Podobenstvo o maloletej kurve

Autor: Peter F. 'Rius Jílek | 18.12.2007 o 10:45 | Karma článku: 5,54 | Prečítané:  1901x

Cherry Vanilla – mimo Doves známa najmä ako Sarah – sa už v dvanástich rokoch dobrovoľne zaúča s pomocou vlastnej matky natiahnuť prezervatív iba zubami alebo získať prax v orálnej technike deep throat, čo je úplne logické, ak za svoj najväčší sen považuje stať sa tou najlepšou jašteričkou s akou kedy mali tiráci a truckeri vôbec dočinenia. No skúsenosti nezíska na mrkve - hoci zopárkrát sa jej už podarilo uchmatnuť matkinho milenca - či len obchytkávaním zo strany zákazníkov a pasák Glad, choctowský Indián zatiaľ viac nedovolí. Uteká teda z domovského parkoviska a dostáva sa do Troch dier, kde je dokonca kanonizová za sväticu.

Originálny plagát k filmu The Heart Is Deceitful Above All Things s Asiou Argento a jedným z dvojčiat Sprousovcov)Originálny plagát k filmu The Heart Is Deceitful Above All Things s Asiou Argento a jedným z dvojčiat Sprousovcov)
Zlaté kadere, nalíčená tvárička, sexi šatôčky sú skutočným lákadlom pre pocestných a obyvateľov čudesného miesta neďaleko diaľnice. Chuť na malú princezničku, dotýkať sa krásnej bielej mäkučkej detskej kožičky sa čoskoro zmení, keď sa pre nepozornosť prevalí tajomstvo, že tá vec v rozkroku Sarah – ktorá vyzerá ako kyslá uhorka – nie je nič iné, len skutočný penis. Na tento potlačený fakt reaguje skrátka: Ani som o neho nikdy nestál.

Toto sú iba ukážkové momenty dynamického príbehu, postmoderného úpadkového podobenstva zbaveného akýchkoľvek hodnotiacich alebo moralizujúcich limitov. Je to číre rozprávanie, rozprávka o láske, nenávisti, sne, skutočnosti, vášni, o najzákladnejšom ľudskom dobre a zle, v ktorom sa však tieto dve odveké kategórie nekonvenčne posúvajú, no napriek tomu si zachovávajú svojskú jednoznačnosť, aby do nich jednotliví nehrdinovia románu – nie princezné a rytieri, ale homosexuálni prostitúti, prostitútky, pedofili, narkomani a transvestiti – mohli zapadnúť, bez zbytočnej analýzy a psychologizovania.

J. T. LeRoy, autor tohto bestsellerového románu však čitateľskej verejnosti v našich končinách nie je veľmi známy, hoci už o čosi skôr - pred vydaním Sarah - sa na DVD nosičoch objavuje film The Heart Is Deceitful Above All Things - doslova Srdce je klamlivé nado všetko podľa citátu zo starozákonnej knihy Jeremiáš (český distribučný názov Srdce je zrádná děvka) - natočený na námet jeho rovnomennej zbierky poviedok, v ktorom si popri Peterovi Fondovi, Ornelle Muti a Winony Ryder zahrali aj Marilyn Manson, dvojčatá Cole a Dylan Sprousovci či samotná režisérka Asia Argento, dcéra známeho talianskeho režiséra giallo filmov Daria Argenta.

Román – ako aj autorove iniciály, za ktorými sa skrýva prečudesná kombinácia mien Jeremiah a Terminator akoby lineárne zachytávali západnú civilizáciu v celku od jej počiatočnej židovsko-kresťanskej bázy po súčasnú masovokomerčnú kultúru – travestuje dnešok, so smiechom útočí na spoločenské pokrytectvo, náboženskú bezduchosť a silu peňazí. Román hovorí o tom, že nič nie je také, ako sa môže prvotne zdať. Veď aj autor je len vymysleným pseudonymom.

LeRoy, J. T.: Sarah. 1. vyd. Praha (CZ) : Metafora, 2006. 148 s. Z angl. prekl. Sarah. ISBN 80-7359-027-1.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?