Podobenstvo o maloletej kurve

Autor: Peter F. 'Rius Jílek | 18.12.2007 o 10:45 | Karma článku: 5,54 | Prečítané:  1954x

Cherry Vanilla – mimo Doves známa najmä ako Sarah – sa už v dvanástich rokoch dobrovoľne zaúča s pomocou vlastnej matky natiahnuť prezervatív iba zubami alebo získať prax v orálnej technike deep throat, čo je úplne logické, ak za svoj najväčší sen považuje stať sa tou najlepšou jašteričkou s akou kedy mali tiráci a truckeri vôbec dočinenia. No skúsenosti nezíska na mrkve - hoci zopárkrát sa jej už podarilo uchmatnuť matkinho milenca - či len obchytkávaním zo strany zákazníkov a pasák Glad, choctowský Indián zatiaľ viac nedovolí. Uteká teda z domovského parkoviska a dostáva sa do Troch dier, kde je dokonca kanonizová za sväticu.

Originálny plagát k filmu The Heart Is Deceitful Above All Things s Asiou Argento a jedným z dvojčiat Sprousovcov)Originálny plagát k filmu The Heart Is Deceitful Above All Things s Asiou Argento a jedným z dvojčiat Sprousovcov)
Zlaté kadere, nalíčená tvárička, sexi šatôčky sú skutočným lákadlom pre pocestných a obyvateľov čudesného miesta neďaleko diaľnice. Chuť na malú princezničku, dotýkať sa krásnej bielej mäkučkej detskej kožičky sa čoskoro zmení, keď sa pre nepozornosť prevalí tajomstvo, že tá vec v rozkroku Sarah – ktorá vyzerá ako kyslá uhorka – nie je nič iné, len skutočný penis. Na tento potlačený fakt reaguje skrátka: Ani som o neho nikdy nestál.

Toto sú iba ukážkové momenty dynamického príbehu, postmoderného úpadkového podobenstva zbaveného akýchkoľvek hodnotiacich alebo moralizujúcich limitov. Je to číre rozprávanie, rozprávka o láske, nenávisti, sne, skutočnosti, vášni, o najzákladnejšom ľudskom dobre a zle, v ktorom sa však tieto dve odveké kategórie nekonvenčne posúvajú, no napriek tomu si zachovávajú svojskú jednoznačnosť, aby do nich jednotliví nehrdinovia románu – nie princezné a rytieri, ale homosexuálni prostitúti, prostitútky, pedofili, narkomani a transvestiti – mohli zapadnúť, bez zbytočnej analýzy a psychologizovania.

J. T. LeRoy, autor tohto bestsellerového románu však čitateľskej verejnosti v našich končinách nie je veľmi známy, hoci už o čosi skôr - pred vydaním Sarah - sa na DVD nosičoch objavuje film The Heart Is Deceitful Above All Things - doslova Srdce je klamlivé nado všetko podľa citátu zo starozákonnej knihy Jeremiáš (český distribučný názov Srdce je zrádná děvka) - natočený na námet jeho rovnomennej zbierky poviedok, v ktorom si popri Peterovi Fondovi, Ornelle Muti a Winony Ryder zahrali aj Marilyn Manson, dvojčatá Cole a Dylan Sprousovci či samotná režisérka Asia Argento, dcéra známeho talianskeho režiséra giallo filmov Daria Argenta.

Román – ako aj autorove iniciály, za ktorými sa skrýva prečudesná kombinácia mien Jeremiah a Terminator akoby lineárne zachytávali západnú civilizáciu v celku od jej počiatočnej židovsko-kresťanskej bázy po súčasnú masovokomerčnú kultúru – travestuje dnešok, so smiechom útočí na spoločenské pokrytectvo, náboženskú bezduchosť a silu peňazí. Román hovorí o tom, že nič nie je také, ako sa môže prvotne zdať. Veď aj autor je len vymysleným pseudonymom.

LeRoy, J. T.: Sarah. 1. vyd. Praha (CZ) : Metafora, 2006. 148 s. Z angl. prekl. Sarah. ISBN 80-7359-027-1.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Rúška nepomáhajú, radšej si umývajte ruky

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.


Už ste čítali?