Nudizmus, SuperStar, Facebook a Kukučín. Chorvátsky zápisník

Autor: Peter F. 'Rius Jílek | 26.11.2012 o 11:44 | (upravené 14.4.2013 o 3:35) Karma článku: 7,47 | Prečítané:  885x

Slováci si bežne spájajú Chorvátsko s letnou dovolenkovou sezónou a tí, čo aj túto destináciu pravidelne navštevujú, vedia, že ide o raj pre nudistov. Domáci sú však viac-menej hanbliví, v sprchách na bazéne sa vraj zásadne umývajú v plavkách, ako ma upozornil jeden Čech, s ktorým som sa náhodou zoznámil v saune. Kým sme prišli na svoj pôvod, rozprávali sme sa, pravdaže, po anglicky.

Štrnásťročný chlapec, ktorý napísal vláde, že sa hanbí žiť vo vlastnej krajine.Štrnásťročný chlapec, ktorý napísal vláde, že sa hanbí žiť vo vlastnej krajine.Zdroj: Facebook

Ďalším táto krajina asociuje bývalú juhoslovanskú federáciu a konflikt na Balkáne. Bol som už niekoľkokrát priateľsky upozornený, aby som radšej nepoužíval srbské slová, pretože v niektorých ľuďoch - ktorí pre toto najväčšie krviprelievanie v dejinách Európy od konca druhej svetovej vojny prišli o blízkych - môžete zbytočne vyvolať negatívnu citovú reakciu. Ale ani chorvátske ozbrojené jednotky neboli sväté a tak si tieto bývalé socialistické republiky budú k sebe ešte dlho hľadať cestu, než ich komerčné televízie začnú vysielať šou Juhoslávia hľadá SuperStar.

Nádejou je, samozrejme, súčasná mladá generácia, ktorá si na bombardovanie a ostreľovanie pamätá maximálne tak z kolísky a s komunizmom má skúsenosť asi iba cez potlač Che Guevaru na tričku. Spoločne s mladou generáciou na Slovensku riešia obdobné problémy. Sociálne neistoty sú momentálne v kurze. Svedčí o tom i pätnásť minút mediálnej slávy tínedžera Frana Sarajliju, ktorý odkázal vláde prostredníctvom oficiálnej stránky na Facebooku, že sa hanbí žiť vo vlastnej krajine a dostal za to dvadsaťtisíc lajkov (odkaz). Ako napísal, zlomilo mu srdce, keď uvidel na ulici starenku žobrajúcu nie o peniaze, ale jedlo.

Isteže, aj Chorváti sa snažia prekonávať hospodársku krízu a hoci ešte nie sú členmi Európskej únie, predsa im je čo závidieť. A nemyslím tým iba more a diaľnice. Napríklad plat takých začínajúcich učiteľov na základných a stredných školách sa pohybuje v sume okolo sedemstopäťdesiat eur mesačne. Ale je toho omnoho viac. Dosť to vidieť pri návšteve hlavného mesta Záhrebu, na ktorého kultúrno-spoločenské vyžitie sa Bratislavčania zďaleka nechytajú. Nehovoriac o tom, že v obchodoch a reštauráciách sú na vás akosi milší. Spája sa mi s tým dokonca zaujímavá skúsenosť: V jednej pizzerii ma obsluhoval priamo majiteľ. Keď zistil, že som zo Slovenska, spolu s večerou mi priniesol telefón, na ktorom bol jeho brat a hovoril mi, ako sa po nežnej revolúcii oženil do Starej Ľubovne. Slovensko-chorvátske vzťahy teda zjavne pokračujú, nezačali sa a ani neskončili Martinom Kukučínom.

Autor pôsobí na Univerzite v Záhrebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?